O egipskim mau

Koty Egipskie Mau

Najstarsza i najrzadsza rasa pochodzaca ze Starożytnego Egiptu (mau w jezyku egipskim znaczy kot).Pradziadkowie wszystkich kotów.  Pod koniec lat siedemdziesiątych XX w. rasa ta została uznana przez amerykańskie stowarzyszenie felinologiczne CFA. Nadawano im przesadną czasem moc w walce ze złem i wierzono, że chronią rodzinę i domostwo. Przypisywano im też lecznicze właściwości. O ich dobrym wpływie na ludzkie zdrowie nawet w dzisiejszych czasach krążą legendy. Egypthian mau żyją nawet 18 czy 20 lat. Późnej starości dożywają w pełnym zdrowiu.


Wygląd

Wyglądem przypomina małego geparta ,może biegac z prędkość 45 km/h. Mau posiadają cętki widoczne tylko na zewnętrznej stronie okrywy włosowej. Wzór cętkowania jest bardzo skontrastowany, wyraźnie dostrzegalny, cętki umiejscowione wzdłuż kręgosłupa, wtapiające się paskami na biodra i dalej do czubka ogona. Rozchodzą się od kręgosłupa w dół na całe ciało, aż do nóg. Ich ciało jest lekko wydłużone, średniej wielkości, muskularne, ale szczupłe i eleganckie. Jedną z cech, która je też wyróżnia, jest fałd skórny ciągnący się od łopatki po kolana. Ogon jest średniej długości, szeroki u podstawy i delikatnie zwężający się ku końcowi. Łapki są średniej długości, delikatne i zaokrąglone. Tylne kończyny nieco dłuższe od przednich. Wydłużone tylne łapy zapewniają większy zakres ruchów i zwiększają prędkość tych zwierząt. Głowa ma kształt umiarkowanego klina z delikatnie zaokrąglonymi konturami. Policzki nie są pełne. Znak skarabeusza widniejącemu na ich czole (niektórzy odczytują ten znak także jako duże „M”), miał niezwykłą moc. Ich wizerunek można znaleźć  na wielu hieroglifach. Okrywa włosowa jest średnio krotka, przylegająca do ciała, miękka i delikatna. Występuje w trzech kolorach: srebrnym, dymnym i brązowym. Oczy w kształcie migdałów, ustawione pod niewielkim kątem. U srebrnych mau mają kolor zielonego agrestu. Uszy są średniej wielkości o podstawie szerszej, postawione pionowo i zakończone umiarkowanie ostro, proporcjonalnie rozstawione. Mau posiadają jeden lub więcej rysunków naszyjnika na szyi i dwa rzędy guzików na brzuchu. Koty tej rasy kiedy są szczęśliwe, wydają dźwięki, jakby chichotały. Łatwo się aklimatyzują.


Zachowanie i charakter

Mau są cudownymi i wiernymi towarzyszami każdego. Są bardzo ciekawe co zobaczą muszą dotknąć, poznać i zrozumieć. Najlepiej z kotów domowych rozumieją mowę i gesty człowieka.Mau są bardzo wierne ,uwielbiają swoich właścicieli za którymi chodzą jak cień.  Lubią  też zabawy, chętnie aportują, a wszystko po to, by być w centrum zainteresowania .Mają bardzo wesołe usposobienie i nic nie jest dla nich obojętne. Posiadają też wspaniały słuch oraz węch..