O owczarku szetlandzkim

Owczarek Szetlandzki

Należy do rasy psów pasterskich i zaganiających, zklasyfikowana do sekcji psy pasterskie . Pochodzi ze Szkocji. Rasa uznana w 1919 roku.


Rys Historyczny

Pochodzenie tych małych piesków, wyglądem przypominających owczarka collie rough w miniaturze, jest pełne niejasności.Do Norwegii wraz z wikingami na wyspy przybyły małe pieski, które towarzyszyły żeglarzom. Było to około 700-800 roku n.e.  Początkowo były one wykorzystywane jako psy zagrodowe. Wyspiarze mniej przywiązywali uwagę do wyglądu, więcej zaś liczyła się przydatność psów do pracy, żywotność oraz niewielki wzrost. Dlatego też, aby uzyskać pożądane cechy krzyżowano je z różnymi psami. Udział w powstaniu rasy miał king charles spaniel , pies yakki z Islandii

 a także miniaturowe szpice, m.in. pomeranin  Ostateczny wygląd uzyskano poprzez krzyżówką z owczarkami collie rough. Wyspiarze zaczęli powiększać pastwiska i potrzebne były psy do pilnowania i zaganiania owiec na dużych obszarach Popularność rasy szybko rosła i w latach 50. i 60.  XX wieku w angielskim Kennel Clubie zarejestrowano ją jako jedną z siedmiu najpopularniejszych.


Zachowanie i charakter

Jest wesoły, żywy, energiczny i skory do zabaw. Jest nieufny wobec obcych, oddany wobec właściciela, przy pracy współpracuje z nim. Sprawdza się w szkoleniach i psich sportach. Chętnie i szybko się uczy. Lubi dzieci. Niezwykle inteligentny, sprytny, przywiązujący się, radosny, o dość znacznym temperamencie. Szczególnie towarzyska rasa.